GİHSAD, çatışmalar soykırım boyutuna ulaştı

Giresunlu Hekimler ve Sağlık Çalışanları Derneği (GİHSAD) yönetimi toplanarak Filistin’de devam eden çatışma sonucu ortaya çıkan insani manzara karşısında üzüntülerini dile getirerek çatışmaların soykırım boyutuna ulaştığını söyledi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

GİHSAD, çatışmalar soykırım boyutuna ulaştı

Başkan Doç. Dr. Sabahattin Destek imzasıyla yayınlanan bildiride “İsrail Devleti tarafından Gazze’deki tüm Filistin Halkına yönelik soykırım boyutuna varan orantısız askeri güç ve yaşamsal ihtiyaçların teminini kısıtlayan kuşatma konusunda dünya insanlığına bildirimde bulunmaktayız.

Hamasın 7 Ekim’de İsrail’e yönelik saldırısı ve İsrail Devleti’nin misillemesiyle başlayan savaş sonrasında savaşın seyrine bakıldığında, İsrail Devleti’nin açıklamaları, İsrail ordusunca son sistem uçak ve füzelerle yapılan Gazze’deki hedef ayırt etmeksizin yapılan ağır bombardımanlar sonucunda bebek çocuk kadın yaşlı, sivil ayırt etmeden yapılan cinayetlerin ve tüm Gazze’ye yönelik yapılan kuşatma ve ambargo ile su, yiyecek, elektrik gibi temel yaşam koşullarının kısıtlanmasının yanında, Gazze Şeridi’ne yönelik devam eden ve yakında planlanan geniş kara harekâtıyla İsrail saldırılarının potansiyel olarak soykırım niyetiyle yürütüldüğüne dair işaretler vardır.

İsrail Devleti ve destekçileri, 2007’den beri Gazze Şeridi’ni bir bütün olarak ‘düşman varlık’ olarak tanımlamaktadır. 14 Mayıs 2018’de Gazze şeridinde barışçıl gösteriler düzenleyen Filistinlilere saldırıp 60 kişiyi katleden, 2770’in üzerindeki kişiyi yaralayan İsrail yönetimini şimdi de Hamasın saldırısı sonrası, tüm Filistin halkını sorumlu tutmuş ve sınırsız güç kullanımıyla toplu cezalandırma yapmaktadır.

Son olarak Gazze’deki çocuk kadın tüm Filistin Halkının sığındığı ibadet yerleri, fırınlar, camiler, hastaneler alenen hedef alınıp ağır bombardıman uygulanmaktadır. Gazze’de Al Ahli ve Al Mamedani Hastanelerinin İsrail güçlerince hedef alınması, hekim, sağlık çalışanı, hasta, kadın çocuk demeden öldürmesi bardağı taşıran son damla olmuştur.  Bu saldırıları da sosyal medyada bazı İsrailli yetkililer gururla anlatmışlar, tepkiler sonrasında yazdıklarını silmişlerdir.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 13 günde 3 bin 785 kişi öldü. Hayatını kaybedenlerin bin 524’ü çocuk, bini de kadındır. Yani Gazze’de ölenlerin üçte ikisi çocuk ve kadındır. İsrail’in saldırılarında yaralanan kişi sayısının 12 bin 493 kişi olup yaralılardan 3 bin 983’ünün çocuk, 3 bin 300’ünün ise kadındır. Görüldüğü üzere İsrail’e saldıran Hamas’tan daha fazla Gazze’deki Filistin Halkı hedeftedir.

Bu sonuçlarla Gazze’de ciddi bir soykırım riskinin varlığını vurguluyoruz. İsrail Devletinin hedef ve yer gözetmeden yaptığı saldırılardan Filistin halkını korumalıyız. Tüm devletler derhal harekete geçmeli ve Birleşmiş Milletlerin yetkili organlarını,  kadınlara çocuklara ve Filistin halkına karşı soykırım vari saldırıların önlenmesi için acilen harekete geçmeye çağırmalıdır. İslam Dünyası, BM nezdinde acilen ateşkes sağlanması, ağır yara alan Filistin Halkının hayati ihtiyaçları için yardım yapılması, Filistin halkının koruması için gerekli prosedürleri uygulamaya çağırıyoruz.

GİHSAD olarak mazlum Filistin halkının yanında olacağız, zulme karşı adalete, haksızlığa karşı hakka ve hukuka destek vereceğiz” denildi.

GİHSAD, çatışmalar soykırım boyutuna ulaştı