UYAFA Ağrı Dağı Cup 2023 AİÇÜ Ev Sahipliğinde Başladı

featured
default
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

UYAFA Ağrı Dağı Cup 2023 AİÇÜ Ev Sahipliğinde Başladı

AĞRI-Servet ARSLAN/BHA

 

Uluslararası Yetenek Avcıları Futbol Akademisi (UYAFA) tarafından, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) ev sahipliğinde düzenlenen UYAFA Ağrı Dağı Cup 2023 futbol turnuvası başladı.

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve asrın felaketi olarak nitelenen depremin ardından depremden etkilenen çocuklara moral ve motivasyon sağlamak amacıyla düzenlenen Ağrı Dağı Cup 2023 futbol turnuvasına Ağrı, Adana, Diyarbakır, Gaziantep, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay, Kars, Şırnak, Şanlıurfa, Tunceli, Van ve Azerbaycan (Azar-Nahcivan) takımları katıldı.

AİÇÜ, Ağrı Valiliği, Ağrı Belediyesi, Ağrı Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu ve UYAFA iş birliği ile düzenlenen Ağrı Dağı Cup 2023 müsabakaları öncesinde Üniversitemiz Stadyumu’nda açılış programı düzenlendi. Programa AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT ile Ağrı Valisi Mustafa KOÇ, Ağrı Belediye Başkan Vekili Hakkı KAMAN, Nahçıvan Futbol Federasyonu Başkanı Gazanfer Abdullayev, UYAFA Onursal Başkanı Özcan ŞİMŞEK, UYAFA Genel Başkanı Necati ALÇIK ve il protokolü katıldı.

Açılış programında konuşan AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT, düzenlenen organizasyonun Ağrı tarihinde bir ilk olduğuna dikkat çekerek, “Organizasyona, Ülkemizden 7’si deprem bölgemizdeki illerden olmak üzere 12 ilden takımların yanı sıra dost ve kardeş ülke Nahçıvan-Azerbaycan’dan bir takım ile sporcu çocuklarımız katılmaktadır” dedi.

AİÇÜ’nün, bünyesinde bulunan güçlü sportif altyapısı ile birçok spor organizasyonuna ev sahipliği yaptığını söyleyen Prof. Dr. KARABULUT, “Üniversitemizde şimdiye kadar Geleneksel Ağrı Dağı Tenis Şampiyonası, Türkiye Üniversiteler Wushu Şampiyonası, Türkiye Curling Federasyonu Floor Curling Küçükler Kız ve Erkek Grup Müsabakaları, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Ünilig Salon Futbolu Müsabakaları, Üniversitelerarası Türkiye Bilek Güreşi Seçme Yarışması, Engelli Yüzme Yarışmaları gibi birçok ulusal ve uluslararası spor organizasyonu düzenlendi” diye konuştu.

Depremden etkilenen çocuklara moral, motivasyon ve psikolojik destek sağlamak amacıyla AİÇÜ’de çeşitli kategorilerde spor kursları düzenlendiğini anımsatan Prof. Dr. KARABULUT, “6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezi meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen depremlerden etkilenen çocukların rehabilitasyonuna katkı sağlamak amacıyla geçtiğimiz aylarda düzenlediğimiz spor kurslarından sonra şimdi de gerçekleştirilen futbol turnuvasının çocuklarımızın sporla buluşmasına katkı sağlayacağına inanıyorum. Bu turnuvanın en önemli özelliklerinden biri birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin sembolü olmasıdır. 6 Şubat’taki asrın felaketi olarak nitelediğimiz depremin yaralarını hep beraber sardık ve sarmaya da devam ediyoruz. Onun içindir ki bu turnuvanın çok farklı anlamı vardır. Sporun ve sporcunun her zaman yanında olan bir Üniversite olarak sizleri burada ağırlamaktan çok mutluyum, organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. KARABULUT, 6 Şubat’ta meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diledi.

Ağrı Valisi Mustafa KOÇ yaptığı konuşmada, turnuvaya katılan sporcuların ileride katılacakları ulusal ve uluslararası organizasyonlarda illerini ve Ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceklerine inandığını söyledi. Vali KOÇ, sporun, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularına çok büyük katkısı olduğunu ifade etti. Vali KOÇ, Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT’un şahsında organizasyona ev sahipliği yapan AİÇÜ’ye teşekkür etti.

AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT, Ağrı Valisi Mustafa KOÇ ile Ağrı ve Hatay takımlarının karşılaştığı turnuvanın açılış maçının başlama vuruşunu yaptı.

default

default
UYAFA Ağrı Dağı Cup 2023 AİÇÜ Ev Sahipliğinde Başladı