Sezer Alemdar " Terk Edilmişlik Hikayelerine Yaşam Veren Adam."

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sezer Alemdar " Terk Edilmişlik Hikayelerine Yaşam Veren Adam."Yeni Türkü müzik grubunun Basgitaristi ve Diorama sanatçısı Sezer ALEMDAR

Okurlarımız için önce sizi biraz tanıyalım?

Merhaba, Ben Sezer Alemdar. 36 yaşındayım ve İstanbulda yaşıyorum. Profesyonel olarak müzik ve diorama ile ilgili işler yapıyorum.

2002 yılından beri Yeni Türkü grubundayım. Grubun tüm teknik işleri ile ilgileniyorum, 2010 yılından bu yana da bas gitar icracısı olarak gruba sahnede eşlik ediyorum.

Bunun dışında 2017 yılından beri diorama ve maketlerle ilgileniyorum, İstanbul Beşiktaş’da bulunan Ground Diorama Stüdyosunun sahibiyim.

Peki nedir Diorama?
Diorama; (CANLANDIRMA ) genel olarak bir anın ölçekli modellenmesidir.

Belli bir ölçeğe bağlı modelleri kullanarak tarihte veya insanın kendi hayal gücüne dayanarak oluşturduğu 3 boyutlu çalışmadır , bir sahne gibidir.
Diorama ve Maketlere ilginiz nasıl başladı?

Aslında bu bir süreçti. Marangozluk yapmak istiyordum ama şehir yaşamında hobi olarak marangozluk yapmak çok mümkün bir durum değil.

Yaşadığım alan ve şartların çerçevesinde yapmak istediklerimin minyatürlerini yapabileceğimi anladım. Objeler ve sonrasında evler ve başka şeyler yapmaya başladım.

Hepsi birleştirdiklerinde ise bakmaktan mutluluk duyduğum terk edilmişlik hikayeleri oluşmaya başladı.

Maketlere ilgim, hikayelerde kullanmak istediğim ama yapması çok mümkün olmayan bazı objelere ihtiyaç duymamla başladı diyebilirim.

Diorama Maketlerle uğraşmak hayatınızda nasıl bir boşluğu doldurdu?

Diorama ve Maketlerle uğraşmak hayatımda bir boşluğu doldurmaktan ziyade yeni bir alan açtı aslında.

Yaratıcı ve üretici olmak, insanların kendilerine ayırmaları gereken zamanları ifade ediyor benim için. Durum böyle olunca kendinize ayırmanız gereken zaman içinde ürettiklerinizi insanlarla paylaşmak başka bazı güdüleri besliyor ve sonuçta bu bir zincir olarak devam ediyor.

Yani hayatınızda sizi rahatsız edebilecek tüm boşlukları yok edip yeni alanlar açmak olarak görüyorum durumu.

Olan biteni merak edenler https://www.instagram.com/ground.diorama.studio adresinden takip edebilirler.

Toplumumuza baktığımızda hobilerin yeterince hayatlarımızda olmadığını görüyoruz. Sizce genel olarak bizim toplumumuz neden hobisi olamayan bireylerden oluşuyor?

Cevabı çok zor olmayan bir soru çünkü sosyal ve ekonomik şartlar insanları yani toplumda ki tüm canlıları aslında, çok zorluyor.

Kendilerine ayırmaları gereken zamanlarda yapmak zorunda kalınan çok fazla ekstra iş yükü durumu var hayatta ve gerçekten böyle bir yapı içinde hobilerle ilgilenmek belki de pek çok insana çok çekici gelmiyor. Sanırım bu ana sebeplerden biri. (BERNA KAYA)

Sezer Alemdar " Terk Edilmişlik Hikayelerine Yaşam Veren Adam."