Serebral Palside, her çocuk farklı semptomlar gösterebilir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Serebral Palside, her çocuk farklı semptomlar gösterebilir6 Ekim Dünya Serebral Palsi Günü münasebetiyle Kırıkkale Sağlık İl Müdürü Murat Ağırtaş açıklamada bulundu. Ağırtaş, “Serebral Palsi (Beyin Felci), beynin zedelenmesi ya da beynin gelişiminde meydana gelen bir anormallik sonucunda doğuştan ya da yaşamın ilk yıllarında meydana gelen duruş, hareket, denge bozukluğunu kısaca kas kontrol yetersizliğini anlatan bir durumdur.”dedi.
MUTLAKA UZMAN HEKİME BAŞVURULMALIDIR
” Serebral Palside, her çocuk farklı semptomlar gösterebilir. Serebral Palsili çocuklarda; kaslarda güçsüzlük, sertlik; yavaşlık, titreme ve denge bozukluğu gibi pek çok sorun gözlenebilir. Sorunlar hafiften ağıra değişiklik gösterebilir. Hafif tip serebral palside, çocukların bir kol veya bacağında belli belirsiz bir acemilik vardır ve çoğu kez tanı güçlüğü yaşanır. Ağır tip serebral palside ise günlük yaşam aktiviteleri sırasında çok ciddi güçlükler yaşanır.Serebral Palsinin teşhis aşamasında bu durumu ilk fark edecek olan ailedir. Bebeğin normal gelişim dönemi ödevlerini yerine getirememesi, tiz şekilde ağlaması, üç aydan sonra da ellerini yumruk şeklinde tutması, gövde kasılmaları, emmemesi, iyi yutamaması gibi durumlar da mutlaka uzman hekime başvurulmalıdır.”
DOKTORLARDAN TEDAVİ ALMAK ÇOK ÖNEMLİDİR
“Uygun tedavi ile her Serebral Palsili çocuk kapasitesine göre mutlaka yeni beceriler kazanacaktır. Beyinde zedelenen hücrelerin yanında sağlam hücreler de vardır, uygun tedavi ile bu hücreler geliştirilerek çocuğun yeni beceriler kazanması sağlanabilir. Önemli olan erken tanı konması ve tedavinin sürdürülmesidir. Serebral Palside birçok problemle karşılaşıldığından çocuğu bir bütün olarak ele alan bir yaklaşımla farklı uzmanlık alanına sahip hekimlerden oluşan bir ekip tarafından tedavi yürütülmedir.Etrafınızda çocuklarda olan herhangi bir yürüyüş bozukluğu, duruş bozukluğu, baş tutmada denge kaybı, ellerinde kollarında güçsüzlük, kasılma olan çocuklar görüp, bilip ve tanıyorsanız bu konuda erken tanı alması ve erken tedaviye başlanması için vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak ve uzman doktorlardan tedavi almak çok önemlidir.” (kalehaber.net)

Serebral Palside, her çocuk farklı semptomlar gösterebilir