Gatronomi Festivalinde danayı uçurdular

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gatronomi Festivalinde danayı uçurdularAfyonkarahisar’da Dördüncüsü düzenlenen Gastro Afyon Lezzet ve Turizm Festivali ( Gastronomi Festivali) coşkuyla başladı.

Türkiye’de 3. Dünyada ise 36. Sırada olan Unesco Kültürel mirası listesine giren Afyonkarahisar, çok sayıda tescillenmiş yöresel ürünü le göz dolduruyor.

Bu yıl 4. Düzenlenen, festivalde ise yok yok desek yeri var. Muhteşem bir organizasyonla yapılan birbirinden güzel etkinlikler arasında, yemek yarışmaları 40 kazanda pişirilen yöresel yemekler, yüz metrelik toplamda 400 kilo kaymak ve tonlarca ekmek kadayıfı kullanılarak yapılan ekmek kadayıfı tatlısı, yine yüz metrelik koyun, düğün yemekleri, yöresel tatlar ve çok sayıda gastronomi ürünü yer aldı.

Öte yandan geçtiğimiz yıllarda, kesilen ve pişirme esnasında yakılan, sonraki yıl ise kuyuya düşürülen 1 tonluk dana bu yıl resmen uçuruldu. Bir vinç vasıtasıyla askıya alınan dana nın altında profesyonel aşçılar vatandaşlara çeşitli şovlar yaptı. Ardından yere indirilerek parçalanan dana çok pişirilerek, çok sayıda katılımcıya ikram edildi.

Dünyaca ünlü şeflerin de katılımıyla gerçekleştirilen Gastronomi festivali, 3 gün boyunca Afyonkarahisar’da dolu dolu geçecek. 7-8-9 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen organizasyona, Türkiye’nin çeşitli illerinden de yoğun katılımlar sağlandı. Afyon Time (İsmail Ögeday) (İsmail Ögeday)

Gatronomi Festivalinde danayı uçurdular