Fırat Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Ayşe Sağmak Tartar: Ellerimizi Yıkarken On On Beş Saniye İyice Ovalamalıyız

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fırat Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Ayşe Sağmak Tartar: Ellerimizi Yıkarken On On Beş Saniye İyice OvalamalıyızFırat Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Ayşe Sağmak Tartar, “15 Ekim Dünya El Yıkama Günü “ dolayısı ile açıklamalarda bulundu.
Doç. Dr. Ayşe Sağmak Tartar, Dünya El Yıkama Günü’ nün el yıkama alışkanlıklarını geliştirmek için insanları motive eden ve harekete geçiren bir kampanya olduğunu, bu basit hareketin solunum ve bağırsak hastalıklarını yüzde yirmi beş ile elli oranında azaltabileceğini söyledi.
Dr. Sağmak Tartar, ellerimizi yıkarken 10-15 saniye iyice ovalamalı, parmak aralarını ve tırnak altlarını iyice temizlemeli, toplam el yıkama süremizin 40-60 saniye olması gerektiğini ifade etti.
Öğretim Üyesi Dr. Sağmak Tartar, el hijyenine yönelik küresel ilgiye rağmen dünya çapında çok sayıda insanın suya sabuna erişemediğini, Afrika’da her dört haneden yalnızca birinde su tesisi ve su ve sabun ile el yıkanabildiğini söyledi.
Fırat Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Sağmak Tartar, bugün El Yıkama Günü’ nü kutlarken, gerek yerel gerekse sivil toplum kuruluşlarını güvenli su ve semitasyona ulaşmayı artıracak stratejileri arttırmaya davet etti.
Dr. Sağmak Tartar, su ve sabunla el yıkamanın, hastalıkların bulaşmasını engellemek için en uygun maliyetli ve etkin bir yöntem olduğunu ifade etti. (Sıtkı Taşel)

Fırat Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Ayşe Sağmak Tartar: Ellerimizi Yıkarken On On Beş Saniye İyice Ovalamalıyız