ERASMUS PROJESİ KAPSAMINDA, 4 ÜLKEDEN TOKAT’A GELDİLER

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ERASMUS PROJESİ KAPSAMINDA, 4 ÜLKEDEN TOKAT'A GELDİLERTokat İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 2020-1-TR01-KA201-094533 numaralı “Küresel Yaşamın Anahtarı, Doğanın Dijital Dönüşümü” Erasmus+ KA201 projesinin üçüncü Öğrenme ve Öğretme hareketliliği, Slovakya, Belçika, Portekiz ve İspanya’dan Tokat’a gelen katılımcılarla 03-09 Ekim 2022 tarihleri arasında gerçekleşti

Erasmus+ “Eğitimde Sanal Gerçeklik ve Küresel Çevre Çözümleri” Hareketliliği Tokat’ta Slovakya, Belçika, Portekiz ve İspanya’dan gelen katılımcılarla gerçekleşti.

Proje kapsamında ilk gün Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi tarafından ağırlanan katılımcılar, Prof. Dr. Eren Yürüdürün açılış konuşması ile etkinliklere başladı ve devamında alanında uzman eğitimciler tarafından projeye ilişkin sunumlarla proje kapsamında çalışmalara devam etti. TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin ve İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Özdemir ile öğlen yemeğinde bir araya gelen katılımcılara üniversite yerleşkesinde bulunan TOGÜ Solar Enerji Sistemleri, Kompost Üretim Tesisi ve Doğal Boyalar Uygulama ve Araştırma merkezinde gerekli bilgilendirmeler ve geliştirilen ürünler tanıtıldı. Katılımcılar Tokat’ımızın tarihi ve kültürel mekanları gezdirilerek, mekanlar hakkında bilgiler verildi.

İkinci gün katılımcılara Tokat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknoloji öğretmenleri Mustafa Akyüz, Coşkun Cengiz, Kadir Doğanay Ömer Yılmaz Kazım Şimşek ve Erkan Demir tarafından VR (Virtual Reality: Sanal gerçeklik) uygulamalarının gelişimi ve geliştirme süreçleri hakkında bilgilendirme yapıldı. Sanal Gerçeklik ve Karma gerçeklik teknolojilerinin hangi alanlarda kullanıldığı ve günümüzde nasıl bir yerde olduğu hakkında bilgiler verildi. Katılımcılar VR teknolojilerini bire bir test etme ve kullanımı sağlandı. Günün akşamında ilimiz Hıdırlık Sosyal Tesisinde İl Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet Özdemir ve Müdürlüğümüz yöneticileri ile birlikte akşam yemeği yenilerek, İl Müdürümüz tarafından okullarımızda yapılan küresel iklim değişikliği konulu çalışmalar hakkında yapılan sunum sonrası katılımcılara hediyeler verildi.

VR VE 3D TASARIM EĞİTİMİ VERİLDİ

Üçüncü günde Yeşilırmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde bulunan BİTOKA (Bilişim ve İnovatif Teknolojiler Ortak Kullanım Alanı) sınıfında ilgili okulun öğretmenleri Kemal Özlü, Murat Gürler tarafından VR bilgilendirmesi ve yapılan uygulamalar gösterildi. VR uygulamaları bire bir test edilerek gösterildi ve proje koordinatörü İbrahim Özkal tarafından katılımcılara “Blender” (3D tasarım uygulaması) programı eğitimi verildi.

OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜNDE TAHTA BASKI YAPTILAR

Dördüncü günde katılımcılar Olgunlaştırma Enstitüsünde tahta baskı örnek çalışmaları yapıldı ve tahta baskının gerek geçmişi gerekse günümüzdeki son durumu hakkında bilgiler verildi. Tokat İl Millî Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından öğrencilere yabancı dili sevdirmek ve aktif bir şekilde yabancı dil kullanan bireyler yetiştirmek amacıyla hayata geçirilen “Bir Lisan Bir İnsan” projesinde proje ortaklarımız ve öğrencilerimiz bir araya geldiler. Son iki günde ise yurt dışı katılımılar ile Karma Gerçeklik ve Yeşil Perde teknolojileri kullanılarak proje kapsamında eğitim videoları ve materyallerihazırlandı. (Hüseyin Kömür)

ERASMUS PROJESİ KAPSAMINDA, 4 ÜLKEDEN TOKAT’A GELDİLER