Beypazarı ilçesinin yüksek kesimlerinde yetişen alıç, 10 liradan satılıyor.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beypazarı ilçesinin yüksek kesimlerinde yetişen alıç, 10 liradan satılıyor.BEYPAZARI (BHA)-Beypazarı ilçesinin yüksek kesimlerinde yetişen alıç, 10 liradan satılıyor.
Yukarı Kertil Mahallesi ve yüksek kesimlerden alıç toplayan Emekli Davut Çiftçi, (bha) muhabirine yaptığı açıklamada, köyün çevresinden ve Keltepe çevresinden topladığı alıçları pazara getirerek satışa sunduğunu söyledi.
Alıçların soğuğu(ayazı) gördükçe kızıllaştığını belirten Çiftçi, “Doğada kendiliğinden yetişen ve hiçbir kimyasalın değmediği, insan sağlığı açısından da oldukça faydalı olan meyveye her geçen gün daha fazla talep olduğunu görüyoruz. Alıç’ın Sayılamayacak insan sağlığına kadar faydası var. Bunun Reçeli yapılıyor, Sirkesi yapılıyor, marmeladı yapılıyor. Bunun yaprağı faydalı. Meyvesi faydalı. Bunun her şeyi değerli. Yani normal Kalp dostu diyebiliriz. Bu Alıç’ı yiyen her kimse ömrüne 10 yıl daha kattığını düşünüyorum.”
Çiftçi, Beypazarı’na gelen yerli ve yabancı turistlerin gezerken yemek için aldığı alıçların iplere dizilmiş halinin bağının 10 TL’den alıcı bulduğunu ve özellikle çocuklar o bağları boyunların takarak, yemeye çalıştıklarını kaydetti. (Yaşar Tonbak)

Beypazarı ilçesinin yüksek kesimlerinde yetişen alıç, 10 liradan satılıyor.