ARICILIKTA HEM BALDA SAHTECİLİĞİ HEM DE KURUMSAL SAHTECİLİĞİ BİTİRECEĞİZ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ARICILIKTA HEM BALDA SAHTECİLİĞİ HEM DE KURUMSAL SAHTECİLİĞİ BİTİRECEĞİZCHP Ordu milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Ordu Gölköy Direkli Mahallesi’nde altın bal festivali’nde yaptığı açıklamada arıcılığın sorunlarından bahsetti. Adıgüzel açıklamasında şunları söyledi;

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu da geçtiğimiz günlerdeki grup konuşmasında ve de bölgeye her geldiğinde arıcılığın önemini vurguladı. Bal üretiminde dünya ikincisiyiz, Ordu, Türkiye birincisi. Ancak aracılığımızın büyük sorunları var. Kredi borçları var, şekere ulaşma güçlükleri var, nakliye sorunları var. Bal üretiminin maliyeti çok artmış durumda. Ancak mallarını kazandıracak fiyatlarda satamıyorlar.

Çünkü çok sayıda tahşişli yani sahte bal var. Şu anda marketlerin raflarında %90 oranında sahte bal olduğu hem sağlık hem ekonomi açısından bir gerçek. Askeriye, öğrenci yurtları ve bunun gibi pek çok kamu kurumunda çok yüksek oranda sahte bal bulunması düşünüldüğünde sağlık açısından da bir felaket var. Bu nedenle sahte bal üretiminin denetimleri arttırarak sonlandırılması hem de gerçek bal üreticilerinin önünün açılması için kredi kolaylıkları gerekiyor. Arıcılıkta sahtecilik sadece balda değil kurumsal sahtecilik de var.

Arıcıların gerçek birliği 80.000 üyesi ile Türkiye Arıcılar Birliğidir. 2-3 bin üye ile dernek vasfındaki bazı kuruluşlar AK Partili bazı siyasetçileri de arkalarına alarak kurumsal sahtecilik yapıyor. Hem balda sahteciliği hem de kurumsal sahteciliği arıcılıkta bitireceğiz. (Tamer Gönül)

ARICILIKTA HEM BALDA SAHTECİLİĞİ HEM DE KURUMSAL SAHTECİLİĞİ BİTİRECEĞİZ