ADÜ’de Nakil Yapılan Hasta Görme Duyusunu Yeniden Kazandı

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde kornea nakli yapılan 77 yaşındaki hasta, görme duyusunu yeniden kazandı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ADÜ’de Nakil Yapılan Hasta Görme Duyusunu Yeniden Kazandı

ADÜ Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tolga Kocatürk tarafından, görme duyusunu kaybeden 77 yaşındaki Nafiz Yalçın’a, kornea nakli yapıldı. Yapılan organ bağışı sayesinde yeniden sağlığına kavuştuğunu belirten Nafiz Yalçın, organlarını bağışlayan donör ve Prof. Dr. Tolga Kocatürk sayesinde yeniden görebildiği için çok mutlu olduğunu belirtti.

Başarılı bir şekilde kornea naklini gerçekleştiren Tolga Kocatürk, “Kornea gözün ön kısmında bulunan, saat camına benzeyen berrak şeffaf bir dokudur. Korneanın hasar görerek veya bir hastalık nedeniyle kalıcı olarak bulanıklaşması görme kaybına neden olmaktadır. Bu hastaların tedavisi ancak kornea nakli ile mümkün olabilmektedir. Bu operasyonlarda en önemli nokta kornea temin etmektir. Kornea bozukluğuna bağlı görme kaybı olan hastalar, kornea bağışları sayesinde, nakil sonrası yaşamlarını sürdürebilecek görme düzeyine kavuşabilmektedirler. Kornea naklinde gözün tamamı alınmamaktadır, sadece tırnak kadar küçük bir doku nakledilmektedir. Burada organ ve doku naklinin çok önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Bir donörden alınan 2 adet kornea, görmeyen 2 farklı hastanın görmesini sağlayabilmektedir.” şeklinde açıklamada bulundu.

Kornea nakli 11 Temmuz’da gerçekleşen Nafiz Yalçın’ın, yeniden kontrol amaçlı geldiği ADÜ Hastanesi’nde, tüm kontrollerinin yapıldığı ve hızlı iyileşme kaydettiği ifade edildi.

ADÜ’de Nakil Yapılan Hasta Görme Duyusunu Yeniden Kazandı