Başkan Uluçay Hane başına 8 çivi dağıtmışlar biz 309 bin konutu 1 yılda tamamlayacağız

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başkan Uluçay Hane başına 8 çivi dağıtmışlar biz 309 bin konutu 1 yılda tamamlayacağızBaşkan Uluçay Chp döneminde hane başına 8 çivi dağıtılırken, biz 309 bin konutu bir yılda yapacağız İsmail Ögeday Birlik Haber Ajansı BHA – AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay düzenlediği basın toplantında gündemi değerlendirdi.

Burada konuşan Başkan Uluçay, “Depremin hemen akabinde 140 kişilik ekiple bölgeye gıda, giyecek, onlarca iş makineleri ve arama kurtarmada ekipleri götürdük” dedi. Bir yıl içinde devletin 309 bin konut yapacağını söyleyen Uluçay, Erzincan depreminde o dönem tek parti CHP hükümetinin hane başına 8 çivi dağıttığını hatırlattı.

Deprem bölgesinde yaptığı çalışmalarla dikkat çeken AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, Hatay dönüşü bugün bir basın toplantısı düzenleyerek gündemi değerlendirdi.  Toplantıya İl Başkan Yardımcısı Yakup Yılmaz, Kadın Kolları Başkanı Ferda Ertürk, Gençlik Kolları Başkanı Ethem Karahan ve Merkez İlçe Başkanı Ziya Coşkun Karadeniz katıldı.

“Bölgeye gıda, giyecek ve arama kurtarmada ekipleri götürdük”

“Ülkemizde 6 Şubat 2023 tarihinde 11 ilimizde meydana gelen yüzyılın afeti diye adlandırdığımız deprem sadece 11 ili değil hepimizi yaktı” diyerek sözlerine başlayan Başkan Uluçay şöyle dedi; Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Rabbimden rahmet niyaz ediyor yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Geçmiş olsun Türkiye’m. 5 Şubat gecesi sevdikleri ile yatanlar, 6 Şubat’ta tanımadıkları insanlarla yan yana defnedildiler. Depremde gördük ki devlet ve millet el ele. Tüm depremzedeler kardeşimiz canımız kanımız. Hiçbir mezhep, dil, din,ırk ayrımı olmaksızın tüm vatandaşlarımız tek yürek oldu. İnşallah bu depremi de ülke olarak hep birlikte atlatacağız. Değerli basın mensupları depremin ilk gününde teşkilatımız ve belediyelerimiz başta olmak üzere, gönüllü vatandaşlarımız ile birlikte deprem bölgesine gıda, giyecek ve arama kurtarmada görev yapacak ekiplerin organizasyonunu yaptık. Genel Merkezimiz tarafından bize il olarak Hatay ili verildi. Biz de bölgemizde il başkanlığımız, milletvekillerimiz, merkez ve 17 ilçe teşkilatlarımız, belediyelerimiz ile birlikte arama kurtarma ekiplerinde görev yapmak isteyen vatandaşlarımızı yanımıza alarak bölgeye hareket ettik.

“140 kişilik ekip oluşturduk”

Aşevi kurmak için ekipmanayarladıklarını vurgulayan Uluçay, “Ayrıca bölgede arama kurtarma ekibine lazım olacak iş makinelerini de beraberimizde götürdük.  Topladığımız yardımlarımızı sevkiyata başlayarak orada Kırıkhan’da tespit ettiğimiz bir alanda Kriz Koordinasyon merkezi oluşturduk. Burada aşevi kurarak günde 3 öğün yemek ve 24 saat sıcak çorba ile depremzede vatandaşlarımıza destek vermeye başladık ve halen devam ediyoruz. Bununla birlikte 500 adet çadırı 10 ayrı çadırkent bölgesinde kurarak depremzede ailelerimize teslim ettik. Elektrik, su ve ısınma sistemlerini de cumhur ittifakı ortağımız MHP Şuhut ilçe başkanımız Abdullah Zeybek ve ekibiyle birlikte yaptık. Kendilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 22 Şubat 2023 Çarşamba günü ise teşkilat mensuplarımızdan ve belediye başkanlarımızdan, İGM başkanı ve üyelerimizden oluşan 140 kişilik ekip ile birlikte tüm mahalle ve köylere yardım paketi dağıttık ve diğer ihtiyaçlarını karşıladık. Bugün de orada nöbet usulü il başkan yardımcılarımız ve belediyelerimiz çalışmakta ve faaliyetlerini sürdürmektedir. Bizler de ara ara giderek çalışmalara destek veriyoruz” dedi.

“Yaptığımız çağrı ile onlarca iş makinelerini bölgeye gönderenlere teşekkür”

Uluçay, “Bütün bunlarla birlikte enkaz kaldırma çalışmalarında çok sayıda canımıza sağ ulaştığımız gibi, ulaşamadığımız depremin ilk anında hayatını kaybeden vatandaşlarımız da oldu. Afyonkarahisar belediyemiz depremin ilk gününden itibaren Antakya merkezde 250 personel ile 20 bin kişilik yemek vermeye devam etti. Şu anda yemek ikramı ile birlikte 50 iş makinası ile de enkaz kaldırma çalışmalarına devam etmektedir. Depremzede vatandaşlarımızın evleri yapılana kadar deprem bölgesinde konteynır kentler kurarak Afyonkarahisar AK Parti teşkilatları olarak yine depremzedelerimizin yanında olacağız. Ayrıca şehrimize misafir olarak gelen depremzede kardeşlerimize de teşkilatlarımız ile birlikte ziyaret ederek ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyoruz.  Öte yandan yaptığımız çağrı ile onlarca iş makinesini depremzedelerimizin hizmetine sunarak destek veren, gıda ve ihtiyaç maddeleri ile depremzedelerimizin imdadına yetişen, hayırseverlerimize, ilçe başkanlarımıza, belediye başkanlarımıza, il genel meclis başkanımız ve üyelerine, belediye meclis üyelerine, şu anda Hatay’da çalışmalarını sürdüren il başkan yardımcılarımıza, yönetimimize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Devlet yok diyenlere tepki

Başkan Uluçay, “11 ilimizi kapsayan ve şehir merkezleri dışında ilçe, belde ve köylerine kadar sirayet eden bir depremi gün ağarır ağarmaz tüm illere AFAD, Kızılay, jandarma, polis, asker, sağlıkçı ve diğer tüm kurumları organize ederek gönderen bakanlıklarımızı eleştirmek gerçekten vicdansızlık ve haksızlıktır. Diğer ülkelerin bile takdir ettiği bu organizasyonda elbette eksikler olacaktır ancak kısa sürede hepsinin tamamlandığını da görmezden gelmek art niyetten başka bir şey değildir. Muhalefetin hiçbir şey yapmıyor dediği devlet 16 milyon insana yemek dağıtmış. 238 bin kişiyle sahada çalışma yapıyor. 170 helikopteri, 76 uçağıyla mücadele veriyor. Ancak millet ittifakının belediyeleri maalesef göstermelik gelmek dışında herhangi bir faaliyetlerini görmedik.

Deprem bölgesinde binlerce vatandaşımız ile görüştük hemen hepsinin de ortak söylemi devletimiz ilk günden itibaren yanımızdaydı ve halen yanımızda. Depremin ilk günlerinde bölgede depremzedelerimizin elinden tutmak adına yoğun bir çalışma yaparken birileri de sosyal medyada çalışmalarımızı sabote etmek için farklı bir şekilde yansıtmak istediler ama gerçek olan devletimizin ilk günden itibaren yanımızda olduğudur dediler. Bizi eski hayat standartlarımıza en kısa sürede kavuşturacak kişi de Recep Tayyip Erdoğan’dır diyorlar. Muhalefetin beğenmediği devlet 11 il yıkılmış buna rağmen; Memur maaşları 4 gün, emekli maaşlarını da 10 gün erken yatırmıştır. Depremzedelere kira ve deprem yardımı yatırmaya da başlamıştır.  Üzerine 10 şehri bir yıl gibi kısa bir süre içinde en iyi şekilde inşa etmeyi vaat ediyor. Ve gayet biliyorlar ki bunları da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan yapacaktır” şeklinde konuştu.

Deprem vergilerini açıkladı

Deprem vergilerinin nereye harcandığını da açıklayan Uluçay şöyle devam etti; Madem ki çok merak ediyorsunuz o zaman bizde merakınızı giderelim. 2003 Bingöl Depremi: 9189 Yapı, Toplam Yatırım 4.2 milyar. 2011 Simav Depremi: 1.064 Yapı. Toplam Yatırım 5 Milyar. 2011 Van Depremi: 33.802 Yapı, Toplam Yatırım 10.8 Milyar. 2020 Elazığ Depremi: 23.249 Yapı, Toplam Yatırım 10 Milyar. 2020 İzmir Depremi: 4.944 Yapı, Toplam Yatırım 2.2 Milyar. Şubat 2023’e kadar toplanan vergilerin toplamı 88 Milyar TL…Ak Parti Hükümeti döneminde depremle alakalı, dolaylı ya da direkt olarak yapılan yatırımların toplamı ise, 1.2 Trilyon, yani nerdeyse 15 katı… Ve 2023 Asrın Felaketi, Mart ayı itibariyle 309 bin konutun inşasına başlanarak. Hedef 1 Yıl içerisinde tamamlanması, Hazine ve Maliye Bakanlığından ilk etapta ayrılan bütçe 100 milyar TL. Kimseyi sevmek, desteklemek zorunda değilsiniz. Sizden tek bir ricam var. Okuyun ve araştırın. Yoksa ölenler sadece biz insanlar değil, insanlığımızda olacak…

“İlk etapta 309 bin konut yapılacak”

Şu anda hükümetin ilk çalışmalara göre bölgenin toplamında 309 bin konut yapacağını vurgulayan Uluçay, “Ancak hasar tespit çalışmaları bittiğinde bu rakamlar daha da yükselecektir. Mart ve Nisan aylarında 234 bin konutun daha inşa safhasına geçmiş olmakla birlikte 75 bin 681 de köy evi inşa edilecektir. İlk kazmanın vurulduğu kalıcı konutlarımızı tamamlayana kadar hiçbir vatandaşımız mağdur edilmeyecek, konteynerlerden sonra prefabrik ve yığma yapılara yerleştirilecektir. Öte yandan hükümetimiz sadece geçici barınma alanları değil, geçici iş yerleri de kurarak esnafımızı mağdur etmeyecek, ticari hayatın devamlılığını sağlayacaktır.  Depremden etkilenen kardeşlerimizin ne ihtiyacı varsa hepsine yetişiyor ve yaralarımızı birlikte sarıyoruz!” dedi.

CHP’nin çadırları alma talimatı: Hayırdır sizi tutan mı var, niye almıyorsunuz?

Uluçay, “CHP Genel Müdürü son günlerde yine kolpa yapmaya başladı. Hatay’da kurdukları tuvaleti iki gün işletemeyen, temizleyemeyen acizler, çıkmış ülkedeki tüm çadırları almaya hazırlarmış. Hayırdır? Sizi tutan mı var da almıyorsunuz? Ülkenin en büyük şehirlerinin belediyeleri sizde değil mi? Ver talimatı çadır alsınlar. Tüm Bölgelere hizmet edebilecek makine ekipmanları varken sadece küçük bir bölgede bile yeterli hizmeti veremeyen belediyelerinizle mi siz hizmet edeceksiniz. Gerçekten muhalefet dışında hiçbir faaliyetiniz olmadığını birkez daha görmüş olduk. Çünkü içinizde insana hizmet etme diye bir duygunuz yok maalesef” dedi.

“Mecidiye’ye 100 katlı gökdelen yapıp şehrin dokusunu öldürmeyi mi hedefliyorsunuz?”

Uluçay, “Değerli basın mensupları 2015-2023 arasında 7 bin 91 kentsel dönüşüm davası var. Bu davalar kentsel dönüşümü maalesef yavaşlatırken 2012 de çıkan yasayla atılması hedeflenen adımlar da atılmadı. CHP 2012 de çıkarılan yasayı 116 milletvekilinin imzası ile iptal için Anayasa Mahkemesi’ne götürdü. Bugün bu deprem burada olsaydı kentsel dönüşüm planlanan alanlar içerisinde hayatını kaybedenlerin vebali kime olacaktı? CHP milletvekili çıkmış ‘Buralarda evi arsası olana bedelsiz konut vereceğiz.’ Nasıl yapacaksınız?  Mecidiye’ye 100 katlı gökdelenler yapıp binlerce yıllık şehrimizi öldürmeyi mi hedefliyordunuz?” diye sordu.

“Kılıçdaroğlu seçim bildirgesinde imar affı vadediyor”

Uluçay, “Bol miktarda imar afları çıktı. Bu mudur siyaset Allah aşkına?” diyenlerin sayfalarını çevirdiğimizde Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim bildirgesinde imar affını tekrardan yürürlüğe sokulacağını görüyoruz. Meclise verilmiş olunan önergesi var. Kanun teklifi var.Hepsinin de altında imzaları var. Cumhuriyet Halk Partisi meclise kanun teklifinde bulundu diye Sözcü gazetesinin manşeti var. Biz kamera karşısında şov yapanların zihniyetini iyi biliriz. Dört yıldır bir tane deprem için bina dönüştürmüş mü? 2019 yılından beri İstanbul Büyükşehir belediyeniz bir türlü açıklanamayan deprem projenizi açıklamaktan bile aciz iken projeyi hayata geçirebilecek misiniz hayal bile edemiyorum. Belediye bütçesinde reklam giderlerine ayrılan miktar neden depreme ayrılan miktardan fazla? Açtıkları musluğun reklamı, musluğa harcadıkları paradan daha fazla. İBB’nin bütçesindeki deprem payını neden devamlı düşürüyorlar? Biz bunların farkında değil miyiz sanıyorsunuz? Kaç yerde kentsel dönüşüme başladınız? Bu kadar ihmalin altına imza atıp hangi yüze kamera karşısında şov yapabiliyorsunuz?” dedi.

“Çiftçilerimiz için alınan tedbirleri açıkladı”

Deprem felaketi sebebiyle çiftçimiz için alınan tedbirleri de anlatan Uluçay, “2022’den itibaren ayni olarak verilmeye başlanan mazot ve gübre destekleri, depremden etkilenen 10 ilimiz için nakit olarak ödenecektir. Bu kapsamda toplam tutarı 2,8 milyar TL olan mazot ve gübre destekleri, Şubat ayı sonuna kadar çiftçilerimizin hesaplarına yatırılacaktır. 2023 üretim yılı ÇKS başvurusunu yapan üreticilerimizin 28 Şubat 2023 olan ürün güncelleme son başvuru tarihi 8 Mayıs 2023 tarihine kadar uzatılmıştır.Yıl boyunca ödenecek olan 530 milyon TL tutarındaki; Çiğ Süt Desteği, Buzağı Desteği, Anaç Koyun-Keçi Desteği, Büyükbaş Hayvan Besi Desteği, Arılı Kovan Desteği, Sürü Büyütme ve Yenileme Desteği ödemeleri, 10 ilimiz için Şubat ayı içerisine çekilerek üreticilerimizin hesaplarına yatırılacaktır. Ayrıca, 10 il için 185 bin işletmeye, 2 milyon büyükbaş için hayvan başına 500 TL ve 9 milyon küçükbaş için hayvan başına 50 TL olmak üzere toplam 1,5 milyar TL yem desteği verilecektir.

Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımları için 2022-2023 dönemi başvuru süresi, depremden etkilenen 10 ilde 8 Mayıs 2023’e, diğer illerde ise 28 Şubat 2023’e kadar uzatılmıştır. Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımları için 2022-2023 dönemi proje değerlendirme süresi, depremden etkilenen 10 ilde 8 Mayıs 2023`e, diğer illerde ise 10 Mart 2023’e kadar uzatılmıştır” dedi.

“Hane başına 8 çivi dağıtmışlar”

Bir hatırlatma yapan Uluçay, “11 ilimizde yaşanan deprem sonrası ailelere evlerini 1 yılda teslim edeceğini açıklayan hükümetimizi eleştiren CHP’nin, tek başına iktidar olduğu 1939 Erzincan depremi döneminde depremzedelere 8’er çivi yardımda bulunduğu ortaya çıkmıştır. Deprem ile ilgili konuşacak ne tek kelimesi vardır, ne de yorum yapmak hadlerine değildir. Şimdi çok fakirdik o zaman diyecekler. Başka zaman sorsak o dönemde  “10 yılda yüzlerce fabrika açıldı, devrimlerle memleket refah gördü zenginleşti” diyecekler.” Diyerek tepki gösterdi.

“EYT hayırlı olsun”

Uluçay, “Kanun, Cumhurbaşkanımız tarafından onaylandıktan sonra Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girecek. Koşulları sağlayan EYT’liler ise bunu takiben emeklilik dilekçelerini verebilecek. Dilekçelerini Mart ayının herhangi bir gününde verenlerin emekli aylıkları 1 Nisan’dan geçerli olmak üzere bağlanacak. Mart ayında dilekçe verenlere, Nisan ayındaki Ramazan Bayramı dolayısıyla 1.100 TL ikramiye de verilecek. Dünya Bankası’nın yayınladığı acil hasar tespit raporuna göre iki depremin Türkiye’ye tahmini olarak yol açtığı fiziksel hasar 34,2 milyar dolar. Yani 646 milyar Türk lirası. Şimdi bu devlet bu zor günde 110 bin kilometre kare ve 15 milyon insanı etkileyen 11 il, 23 ilçede devasa bir alanda Avrupa’nın birçok ülkesinden büyük bir alanda ve daha fazla nüfusu etkileyen böyle bir depremden sonra EYT meselesini de çözüyorsa bu devlet dünyanın en güçlü devletlerinden biridir.

Bu devlet, bu zor günde 34 milyar dolarlık bir hasara uğradığı bu dönemde EYT meselesini de getirip meclisten geçiriyorsa, 2 milyon 250 bin kişiye daha emekli maaşı bağlıyorsa bu devlet büyük devlettir. Bu devlete güvenmeye devam edelim. Daha fazla üretelim. Daha fazla istihdam yaratalım” dedi.

Tribünlerdeki siyasi yönlendirmeye tepki gösterdi

Uluçay, “Değerli basın mensupları ülke olarak; tarihin en büyük felâketlerinden birini yaşarken, birtakım çıkar gruplarının yine boş durmadığı, spor camiaları ve tüm kulüpler tek yürek olurken, birilerinin maksatlı provokasyonlara giriştiği görülmektedir. Depremin ilk gününden itibaren kirli bir oyun tezgâhlayan ve Zillet İttifakı’nın taşeronluğuna soyunan tribün simsarları futbol sahalarını siyaset arenasına çevirmeye çalışarak adeta milli iradeye saldırmışlardır.Spor sahaları siyaset alanları olmadığı gibi, spor müsabakaları da siyaset üretme merkezleri değildir. Sporu siyasete alet etmenin birlik ve beraberliğe ket vurmaktan başka bir neticesi de yoktur. Kulüpler yöneticilerin malı değil, taraftarlarındır” diye konuştu.

14 Mayıs’ta seçim

Uluçay, “Değerli basın mensupları Millet İttifakının AK Parti’nin seçimden kaçtığı ve erteleneceği iddialarını çürüten açıklama dün Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmış olup, tarihi de 14 Mayıs olarak belirlenmiştir. Ülkemize ve aziz milletimize hayırlı olmasını diliyoruz. 2002’de başladığımız zafer yolculuğumuzu, 2004, 2007, 2009, 2010, 2011, 2014, 2015, 2017, 2018 ve 2019’da yaptığımız 13 yerel ve genel seçimler ile referandumlardaki gibi 2023 Mayıs seçimlerinde de seçmenlerimizin desteği ile yeniden zaferle sonuçlanacağına inancım tamdır.Ben tekrar Tüm ülkemize geçmiş olsun diyor vefat eden vatandaşlarımıza Rabbimden rahmet niyaz ediyor, yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum. Rabbim ülkemize böyle bir afeti tekrar yaşatmasın inşallah diyerek cümlemi noktalıyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Toplantı soru cevap şeklinde devam etti. (Birlik Haber Ajansı-BHA)

Başkan Uluçay Hane başına 8 çivi dağıtmışlar biz 309 bin konutu 1 yılda tamamlayacağız