Lamba Müzesi, İlk Günden İlgi Görmeye Başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Lamba Müzesi, İlk Günden İlgi Görmeye Başladı

Yaşar Tonbak / Ankara (BHA)

Başkentin tarihi ve turistik ilçesi Beypazarı’na Belediye tarafından kazandırılan lamba Müzesi İlk günden ilgi görmeye başladı.


Belediye tarafından, Halk evinde açılan Lamba müzesi, gezenleri kendilerine çok eskilere götürürken birçok kişinin gaz lambasıyla anısının olduğu kaydedildi.


1400 Adet Gaz Lambası Sergileniyor

Gaz Lambası müzesinde bir birinden güzel 1400 eserin sergilendiği görülürken, ayrıca Beypazarı çevresi ormanlarında yaşayan Hayvan figürleri(Tahnit) heykelleri de sergileniyor.
Lamba müzesinde Türkiye’nin 4 bölgesi Gaz lambası ile Avrupa, Ortadoğu ve Uzak doğu, Amerika ülkeleri Gaz Lambaları sergileniyor:
Lamba müzesinde, İç Anadolu, Marmara, Karadeniz, Ege Bölgesi, Akdeniz bölgelerinde geçmiş dönemlerde kullanılan Gaz Lambaları sergilenirken, bunun yanında Avrupa, Ortadoğu ve Uzakdoğu, Amerika gibi ülkelerinde gaz lamları sergileniyor.


25 Adet Yabanı hayvan figürü, heykeli de sergileniyor.

Hayvan figürleri arasında Beypazarı Ormanlarında yaşan Geyik, Ayı, Vaşak, tilki, Çakal, Su samuru,

Karaca gibi hayvanların heykelleri sergileniyor.


Öte yandan da çok sayıda Kuş türünün heykeli de yine burada sergileniyor.
Beypazarı İlçesine yeni kazandırılan Lamba Müzesiyle birlikte, Kültür evi Müzesi, Yaşayan Hamam Müzesi, Kent Tarihi Müzesi, Yaşayan Müze gibi müzelerde ziyaretçilerini ağırlamayı sürdürüyor.

Beypazarı’na gezmeye gelen Destan Keklik, Hasat festivali İçin İzmir’den geldiği söyledi.
Beypazarı İlçesini görmeyi çoktan beri arzu ettiklerini belirten Destan Keklik, “Dünden buyana geziyoruz. Bu gün daha ziyarete resmi olarak açılmamış ama biz “Lamba Müzesi” levhasını görünce gezelim istedik. Muhteşem bir yer olmuş Herkesin görmesini tavsiye ederim. Eskiden okuduğumuz zamanlarda biz, gez lambası ile derslerimizi çalışırdık. Bana göre çok muhteşem bir yer. Yapanların eline sağlık diyorum” dedi.

Beypazarı belediye başkanı Tuncer Kaplan, gaz lambası Müzesinin  açılışının akabinde BHA’na yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“27.cisini kutladığımız festivalimiz ilçemize hayırlar getirir inşallah. Bu sefer farklı bir etkinliğimiz oldu. Hasatından, ilçemize kazandırdığımız eseriyle birlikte. Gurur duymak lazım ve övünmekte lazım. Süreyya Bey, geçen yıl Gaz lambalarıyla alakalı bize bir bilgi verdi. Gittik Gördük ve Ülkemize, ilçemize hatta dünyaya böylesi, bir eser kazandırmış olduk. Bana böyle bir olay olmadan önce söylemiş olsalar, böyle bir müze olur mu diye, ben kendimde çok inanmazdım. Tekrardan Süreyya beye teşekkür ediyorum. Ülkemize, Dünyaya ve ilçemize böylesi bir müze kazandırılmış oldu.”
25 yıldır Amatörce biriktirdiği Gaz Lamları, bir müzeye dönüştü:
25 Yıldır Amatörce Gaz lambalarını biriktiren Süreyya Özkan, yaklaşık olarak 25 yıldır biriktirdiği Gaz lambaları Beypazarı belediye başkanı Tuncer Kaplan ve Kültür Müdürü Zafer Poyraz, beyin büyük emekleriyle Beypazarı belediyesine bağışladığı 1400 dolayında Gaz lambasının müzeye dönüştüğünü anlatan Süreyya Özkan, şu ifadeler yer verdi:
“Gaz Lambalarına özgürlük kazandırdılar. Ben bu lambaları amatörce biriktiriyordum. İstanbul’da kendime ait bir dairede muhafaza ediyordum. Şimdi özgürlüğüne kavuştular. Sağ olsunlar lambaları gördüler ve müzede toplumun ziyaret etmesine kazandırdılar, Hani bir şey vardır ya,” bir işin sonunda kendinizi manen ve ruhen huzurlu hissedersiniz”. Bende şuan bu lambaların bu müzede özgürlüğe kavuşması ve Beypazarı’ toplumuna sunulması dolayısıyla çok mutluyum.”
 

 

Lamba Müzesi, İlk Günden İlgi Görmeye Başladı