Turizm Tedbirleri Toplantısı yapıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Muhteşem doğası, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle turizmin gözbebeği ve yeryüzü cenneti olarak bilinen Muğla’da alınan turizm tedbirlerinin değerlendirildiği, alınacak ek tedbirlerin istişare edildiği toplantı Muğla Valisi Orhan Tavlı başkanlığında yapıldı.

Valilik 75. Yıl Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Valisi Tavlı’nın yanı sıra Vali Yardımcısı ve Köyceğiz Kaymakam Vekili Ali Yılmaz, Vali Yardımcısı ve Datça Kaymakam Vekili Ayhan Yazgan, Vali Yardımcısı Vekili ve Menteşe Kaymakamı Mehmet Eriş, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Dalaman Kaymakamı Mesut Yakuta, Fethiye Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Kavaklıdere Kaymakamı Oray Güven, Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Yatağan Kaymakamı Mustafa Emre Kılıç, Muğla Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüseyin Toprak, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdür Yardımcısı Veysel Güner katıldı.

Muğla sınırları içerisinde 31 adet kentsel atıksu arıtma tesisi ve 1056 adet paket atıksu arıtma tesisi bulunduğu, ilde yaz dönemindeki nüfus artışı nedeniyle atıksu arıtma tesislerindeki denetimlerinin arttırılacağı belirtildi.

Muğla’da 111 adet Mavi Bayraklı Plaj, 8 adet Mavi Bayraklı Marina ve 2 adet Mavi Bayraklı Yat bulunduğu vurgulanırken Denizcilik atıkları uygulaması kapsamında 63 adet atık kabul tesisi ve 22 adet atık alım gemisinin hizmet verdiği açıklandı.

15 Haziran itibarı ile altyapı projeleri haricinde hiçbir firmaya ya da şahsa inşaat izni verilmediği, özel çevre koruma bölgeleri, korunan alanlar ve kıyılar başta olmak üzere ruhsatsız ve kaçak yapılaşmaların etkin ve düzenli denetlenmesi amacıyla ilçe belediyelerinin yanı sıra Muğla Büyükşehir Belediyesinin de konu ile ilgili yetki ve sorumluluklarının bulunduğu hatırlatılarak mevzuat gereği yapması gereken inceleme ve denetim görevlerini daha hassas yapmaları gerektiği vurgulandı.

30.11.2022 tarih ve 32029 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Çevresel Gürültü Kontrolü Yönetmeliği ve Müzik Yayın İzni Usul ve Esasları kapsamında müzik yayın izni’nin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü tarafından verildiği belirtildi.

Tüm alanlarda gürültü kirliliğine neden olunmaması konusuna dikkat edilmesi, turizm faaliyeti yaparken yerli ve yabancı misafirlerimizin rahatsız edilmemesi gerektiği, müzik yayın izni bulunan işletmelerin denetimi ve gürültü kirliliği denetimi konusunda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünün yanı sıra kolluk kuvvetleri, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve ilçe Belediyelerinin de yetki ve sorumluluk sahibi olduğu ve turizm sezonu boyunca denetimlerin arttırılacağı vurgulandı.

S.Cemal SÜZEROĞLU

Turizm Tedbirleri Toplantısı yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir