Üniversiteler ve YÖK İsrail’in Gazze’deki hastane saldırısını kınadı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve üniversiteler, İsrail'in Gazze'deki hastaneye düzenlediği saldırıya karşı ortak bir bildiri yayınladı. 

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Üniversiteler ve YÖK İsrail’in Gazze’deki hastane saldırısını kınadı

Türkiye’nin yükseköğretim kurumları ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK), son dönemde İsrail’in Filistin halkına yönelik artan şiddet eylemlerini kınayarak Gazze’deki El-Ehli Arap Hastanesi’ne yapılan saldırıyı sert bir dille eleştirdi.

Yayımlanan ortak bildiride, İsrail’in Gazze’deki hastane saldırısının insanlık dışı bir eylem olduğu ve yüzlerce Filistinli sivilin hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına neden olduğu vurgulandı. Bildiride, bebeklerin, çocukların ve kadınların da bu saldırılardan etkilendiği belirtildi.

Türkiye akademik camiası olarak, Gazze’deki bu trajik olayları kınadıklarını ifade eden üniversiteler ve YÖK, hayatını kaybeden tüm Filistinli kardeşlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek Filistin halkının yaşadığı acıları paylaştıklarını belirtti.

Bildiride ayrıca, uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuk ilkelerinin açık bir şekilde ihlal edildiğine dikkat çekilerek, tüm saldırıların ve şiddet eylemlerinin derhal durdurulması çağrısı yapıldı.

Üniversiteler ve YÖK, bölgede kalıcı bir barışın tesisine yönelik Türkiye’nin diplomatik girişimlerini desteklediklerini ve akademik camia olarak bu süreçte üzerlerine düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduklarını bildirdi.

Yayımlanan bildirinin tamamı şöyle:

“İsrail’in Filistin halkına yönelik insanlık dışı saldırılarını son dönemde artırarak devam ettirmesini; bu çerçevede 17 Ekim’de Gazze’deki El-Ehli Arap Hastanesi’ni hedef alarak, aralarında bebeklerin, çocukların ve kadınların da bulunduğu yüzlerce Filistinli sivilin ölmesine ve yaralanmasına neden olan saldırılarını Türkiye akademik camiası olarak şiddetle kınıyoruz.

Söz konusu saldırılar sonucunda hayatını kaybeden tüm Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Filistin halkının acılarını paylaşıyoruz. Gazze’de bir insanlık dramı yaşanmaktadır. Uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuk ilkelerinin açık ihlali söz konusudur. Tüm saldırıların ve şiddet eylemlerinin derhal durdurulması çağrısında bulunuyoruz.

Türkiye tarafından, bölgede kalıcı bir barışın tesisi amacıyla iki devletli vizyon temelinde yapılan diplomatik girişimleri destekliyoruz. Bu bağlamda, akademik camia olarak üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğumuzu bildiriyoruz.”

Üniversiteler ve YÖK İsrail’in Gazze’deki hastane saldırısını kınadı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir