Rodos’ta 30 Bin Kişi Tahliye Edildi

Rodos Adası'nda 18 Temmuz'da başlayan yangın, 5 günlük süreçte halen kontrol altına alınamadı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rodos’ta 30 Bin Kişi Tahliye Edildi

Türkiye‘nin güney batısındaki adaya ulaşan yangınlar, yerleşim yerlerine ulaşarak ciddi tehlike oluşturdu. Yangının etkisini artırmasıyla birlikte, bazı otel, köy ve plajlar boşaltıldı ve yaklaşık 10 bin turist tahliye edildi. Ayrıca, yangın tehdidi altındaki yerleşim bölgelerinden 20 bin kişi güvenli bölgelere taşındı.

Yangını kontrol altına almak için itfaiye ekipleri gece gündüz demeden mücadele ederken, turistler ve yerel halk, spor salonları, okullar ve otellerin konferans salonlarında geçici olarak barındırıldılar. Aynı zamanda Yunanistan ordusu ve Sahil Güvenlik birimlerine ait 3 tekneyle çok sayıda kişi, güvenli bölgelere taşındı.

Yetkililer, Rodos‘taki yangın söndürme çalışmaları için 200’den fazla itfaiyeci, 40 araç, 3 uçak ve 5 helikopter görevlendirildi.

Ancak yangını kontrol altına almakta zorluklar yaşanıyor, zira bugün 12.00 ile 17.00 arasında şiddetli rüzgarların beklendiği ifade ediliyor. Bu durum, söndürme çalışmalarını olumsuz etkileyebilir. İtfaiye sözcüsü Vassilis Vathrakoyiannis, alevlerle mücadele ederken yaşanan zorluklara işaret ederek, Rodos için en yoğun turizm sezonunun ortasında çıkan yangının kontrol altına alınmasının birkaç gün sürebileceğini belirtiyor.

Archangelos Köy Meclisi Başkanı Panagiotis Dimelis de adanın tarihinde benzeri görülmemiş bir durumla karşı karşıya olduğunu ifade ediyor.

Yangın nedeniyle adanın güneyindeki elektrik santrali kapatılmış durumda, bu yüzden büyük bir bölümünde elektrik kesintileri yaşanıyor.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ise orman yangınları nedeniyle ülkede bulunan yabancı vatandaşların tahliyesine yardımcı olmak için bir kriz yönetimi birimi oluşturduğunu duyurdu. Bu adım, turistlerin güvenli şekilde adadan ayrılmalarına ve krizin yönetilmesine destek sağlamayı amaçlıyor.

Rodos’ta 30 Bin Kişi Tahliye Edildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir