Kediler Tekkesi’nin Son Şeyhi Dualarla Anıldı

Bursa'nın Osmangazi Belediyesi’nin onanarak ilk günkü ihtişamına kavuşturduğu Kediler Tekkesi (Mir-i Budela)’nın son Şeyhi M. Şemseddin Canpek, vefat yıl dönümünde imamlık yaptığı Koca Naib Camii’nde okunan Mevlid-i Şerifin ardından dualarla yad edildi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kediler Tekkesi’nin Son Şeyhi Dualarla Anıldı

BURSA – BHA

Osmanlı kültür hayatının kurumlarından biri olan Kediler Tekkesi’nin son şeyhliğini yapan M. Şemseddin Canpek, 1886 yılında dünyaya geldi. 24 Haziran 1965 yılında hayatını kaybetti. Osmangazi Belediyesi’nin rekonstrüksiyon çalışmalarını 2019 yılında tamamlayarak çeşitli sosyal ve kültürel faaliyetlerin yapılabileceği  “Millet Kıraathanesi” olarak kullanılmak üzere Bursa’ya kazandırdığı Kedili Tekke’nin son Şeyhi M. Şemseddin Canpek için bir süre imamlık yaptığı Koca Naib Camii’nde mevlit okutuldu.

Anma programında Prof. Dr. Mustafa Kara, M. Şemseddin Canpek’in hayatı ile ilgili bilgiler verdi. Düzenlenen programa, Dr. Mehmet Efe, Dr. Mustafa Baki Efe, Dr. Şemseddin Çoban ve Bekir Hayran, Osmangazi Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürü Tamer Balaban, M. Şemseddin Canpek’in yakınları ve sevenleri katıldı. Koca Naib Camii’ndeki programın ardından Canpek’in Emir Sultan Mezarlığı’nda bulunan kabri başında dua edildi.

 

 

Kediler Tekkesi’nin Son Şeyhi Dualarla Anıldı