Erdoğan: İHA ve SİHA Teknolojisinde Dünyanın Önde Gelen 3 Ülkesinden Biriyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen IDEF'23 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nın açılışında, katılımcılara video mesaj ile konuşma gerçekleştirdi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Erdoğan: İHA ve SİHA Teknolojisinde Dünyanın Önde Gelen 3 Ülkesinden Biriyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen IDEF’23 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nın açılışına, katılımcılara özel bir video mesaj gönderdi.

Mesajında Erdoğan, Körfez ülkelerine gerçekleştirdiği ziyaretlerin savunma sanayi ürünlerindeki etkisine de bir kez daha değinirken savunma sanayinde bu yılın ilk altı ayında ihracat seviyesinin 2 milyar 378 milyon dolara ulaştığını açıkladı. 

Erdoğan’ın açıklamalarından önemli başlıklar şöyle:

”Kara, hava ve deniz araçlarında kendi ihtiyaçlarımızın hemen hemen tamamını yerli ve milli imkanlarla karşılayabiliyoruz.”

”İnsansız hava araçları ve silahsız insansız hava araçları teknolojisinde dünyanın önde gelen üç ülkesi arasında yer alıyoruz.”

”Kendi savaş gemisini yapan 10 ülkeden birisi olan Türkiye, aynı zamanda bu alanda önemli bir ihracatçı konumundadır. Dünyanın ilk SİHA gemisini yapan ECG Anadolu’yu donanmamızın hizmetine verdik.”

”Akıncıyla başladığımız TİHA hamlemizi insansız savaş uçağımız Kızıl Elma ile şimdi çok farklı bir boyuta taşıyoruz.”

“KAAN ismini verdiğimiz beşinci nesil Milli Muharip Uçağımızın tanıtımını yaptık. Üretim süreçlerini adım adım gerçekleştiriyoruz. Bunun dışında savunma sanayine mührünü vuracak 850 farklı projeyi titizlikle hayata geçiriyoruz.”

“Körfez ziyaretinde savunma sanayi ürünlerinde tarihimizin en yüksek ihracat sözleşmelerine imza attık. IDEF 2023’te yenilerinin ekleneceği kanaatindeyiz.”
“(Savunma sanayinde) Bu yılın ilk 6 ayında 2 milyar 378 milyon dolarlık rekor ihracat seviyesini yakaladık. 2023 yılında hedefimiz 6 milyar dolardır.”
Erdoğan: İHA ve SİHA Teknolojisinde Dünyanın Önde Gelen 3 Ülkesinden Biriyiz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir