Ankara’da Kars Ardahan Iğdır Tanırım Günleri başladı

Ankara’nın Keçiören ilçesinde, Geleneksel Kars Ardahan Iğdır (KAI) Tanıtım Günleri yoğun katılımla başladı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ankara’da Kars Ardahan Iğdır Tanırım Günleri başladı

Gurbetelli YALÇIN / ANKARA – BHA

Kars Ardahan Iğdır Dernekler Federasyonu (KAİFED) öncülüğünde, bu yıl 7’inci düzenlenen Geleneksel Kars Ardahan Iğdır Tanıtım Günleri, Ankara’nın Keçiören ilçesinde, Keçiören Belediyesi Kabala Meydanındaki fuar alanında gerçekleşiyor.

18-22 Ekim tarihleri arasında devam edecek olan etkinlik, Kars, Ardahan ve Iğdır’ın geleneksel ve kültürel ürünlerini Ankaralılara tanıtıyor.

Alanda stant açan Kars, Ardahan ve Iğdırlılar kentlerinin yöresel ürünlerinin tanıtımını yapıyor. Iğdır’ın özel kilimlerinden Kars’ın çeşit çeşit peynirine pek çok ürün Ankaralıların ve Ankara’da yaşayan Kars, Ardahan ve Iğdırlıların beğenisine sunuluyor.

Çiçek motifli geleneksel Karabağ kilimleri

Fuardaki geleneksel stantlardan biri Karabağ kilimlerinin bulunduğu Iğdır Karabağ Kilimleri standı. Geleneksel çiçek motiflerinin yer aldığı kilimleri ilgililerine sunan Sakine Cangel, Karabağ kilimlerinin sadece Iğdır’da üretildiğini ve en önemli özelliğinin çiçek motifleri olduğunu belirtti.

Kilimlerin sipariş üzerine üretildiğini söyleyen Cangel, ‘’Kilimlerimizi tanıtmak için geldik. Kilimlerimizin özelliği çiçek motifli olmaları. Çiçek motifli olmalarının yanı sıra Anadolu motifli kilimlerimiz de bulunuyor. Kilimlerimiz çift yönlü. Tersi düzü yok. Karabağ kilimlerini Iğdır’da sadece biz dokuyoruz. Çiçek motifi kilimlerimizin en önemli özelliği. Sipariş üzerine dokuma yapıyoruz. ‘’ dedi.

‘’Hemşerilerimiz etkinliğe gelerek özlem gideriyor’’

Kars’ın meşhur gravyer peyniri, eski kaşarı ve daha nice geleneksel ürünlerini tanıtan Caner Özyılmaz ise, fuar sayesinde Kars’ta, Ardahan’da, Iğdır’da doğan ama doğdukları şehirlerde yaşamayanların etkinliğe gelerek özlem giderdiklerini açıkladı.

Özyılmaz, fuar sayesinde şehirlerinin kültürünü tanıttıklarını belirterek, ‘’ 7’incisi yapılan Kars, Ardahan, Iğdır tanıtım günlerine geldik. Ürünlerimiz Kars’a özgü eski kaşar, gravyer, bal, çeçil, tulum çeçili, beyaz peynir. Bu tarz Kars’a özgü ürünleri getirdik. Ankara’da yaşayan hemşerilerimiz sağ olsun geldiler. Burada ürünlerimizi sergiliyor ve satışını yapıyoruz. Aynı zamanda da Kars’ın, Ardahan’ın, Iğdır’ın kültürünü tanıtmaya çalışıyoruz. Bu etkinliğe vesile olan başta KAI Federasyon Başkanı Erdoğan Yıldırım olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Kars’ta doğup da Kars’ta yaşamayan hemşerilerimiz bu etkinliğe gelerek özlem gideriyorlar. Bu 7’inci oldu inşallah 70’incisi de olur. ‘’ diye konuştu.

Ankara’da Kars Ardahan Iğdır Tanırım Günleri başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir