ABD’li Kâşif Mark Dickey, Mersin’de Kurtarıldı

Mersin'deki Morca Mağarası'nda araştırma yaparken yaklaşık bin metre derinlikte rahatsızlanan Amerikalı mağaracı Mark Dickey, 10 gün süren kurtarma operasyonu sonucunda yüzeye çıkarıldı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’li Kâşif Mark Dickey, Mersin’de Kurtarıldı

ABD’li mağaracı Mark Dickey, 2 Eylül’de, Mersin’de bulunan Morca Mağarası’nda araştırma yaparken rahatsızlanmıştı. Mağarada mahsur kalan Mark Dicey’i kurtarma çalışmaları 10 gündür devam ediyordu.

Sedyelerle dikkatlice yüzeye taşınan Dickey, 12 Eylül’ün ilk dakikalarında mağaradan çıkartıldı.

ABD’li mağaracı, yüzeye çıktığında ‘Sıfır metreye hoş geldin’ pankartı ile karşılandı.

Dickey, hastalandığında ‘yaşayacak mıyım?’ düşüncesiyle karşı karşıya kaldığını ve başlangıçta sorunun ciddi olmadığını düşündüğünü ifade etti. Ancak kan kusmaya başladığını ve bilincini kaybetmeye başladığını belirtti.

Mark Dickey, Morca Mağarası’nda yeni bir geçit bulmak ve haritasını çıkarmak için bir keşif gezisine liderlik ediyordu.

Dickey’in ekip arkadaşları, yardım gelene kadar kendisine yardımcı olmak için çaba harcadı, yetkililere ulaşabilmek için çalıştı.

3 Eylül’de yardım çağrısı yapıldıktan sonra bölgeye AFAD, AKUT ve UMKE ekipleri sevk edildi.

ABD Ulusal Mağara Kurtarma Komisyonu’nun deneyimli eğitmeni olan Dickey’e 4 Eylül’de doktorların da aralarında olduğu ilk ekip ulaştı.

1040 metre derinlikteki mağarada tedavisine başlandı ve Dickey’e 4 ünite kan verildi. Tedaviye olumlu yanıt veren Dickey, ayağa kalktı.

AFAD, AKUT ve UMKE ile yurt dışından gelen 192 kişilik profesyonel kurtarma ekipleri, Toros Dağı’nın 2 bin 100 metre yüksekliğindeki mağara girişinde kamp kurdu.

Dickey’in mağaradan çıkarılabilmesi için özel hazırlıklar yapıldı. Sedye ile adım adım taşınan Dickey, 12 Eylül’de, saat 00.37’de mağaradan çıkarıldı.

Bölgede bekleyen sağlık ekibi tarafından muayene edilen Dickey, helikopter ile Mersin Şehir Hastanesi’ne götürüldü.

ABD’li Kâşif Mark Dickey, Mersin’de Kurtarıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir