CHP Elazığ İl Başkanı Duran: Lozan Antlaşması Resmi Bayram Olarak Kutlanmalıdır

CHP Elazığ İl Başkanı Av. Coşkun Çağlar Duran, Lozan Antlaşmasının 100. yıl dönümü nedeniyle açıklamalarda bulunarak Lozan Antlaşması’nın imzalandığı 24 Temmuz’un resmi bayram olarak kutlanması gerektiğini söyledi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Elazığ İl Başkanı Duran: Lozan Antlaşması Resmi Bayram Olarak Kutlanmalıdır

Sıtkı TAŞEL/ELAZIĞ – BHA

Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yıldönümü münasebetiyle Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi tarafından ülke genelinde 81 il ve 975 ilçe örgütünce eş zamanlı ortak basın açıklaması yapıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ İl Av. Coşkun Çağlar Duran, Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yılı münasebetiyle basın açıklaması yaptı.

DURAN: LOZAN ANTLAŞMASI RESMİ BAYRAM OLARAK KUTLANMALIDIR

CHP Elazığ İl Başkanı Coşkun Çağlar Duran açıklamasında, “Lozan Barış Antlaşması’yla;  Emperyalist güçlerin aralarında pay etmeye yeltendiği vatanımızın sınırları zaferimizle çizildi.  Kapitülasyonlar kaldırıldı. Ekonomimiz millileştirildi. İç/dış borçlarımızı ve kaynaklarımızı denetleyen Düyun-ı Umumiye belasından kurtulduk. Yunanistan’da kalan Türk azınlığının hakları güvence altına alındı. Kıyılarımıza yakın adaların gayri askeri statüsü teyit edildi. Lozan, topraklarımızı karış karış bölen, yoksul halkımızın tüm varlığını yabancı güçlerin insafına terk eden, saltanatın tacını ve tahtını korumak adına halkı kendi yurdunda esire dönüştüren, Sevr Anlaşması’nı tarihin çöplüğüne atan diplomatik zaferin adıdır. Cumhuriyetimizin  ve partimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi: “Lozan Barış Anlaşaması, Türk Ulusu’na yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Seve Anlaşması ile tamamlandığı sanılmış büyük bir suikastın yıkılışını anlatan bir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri bulunmayan bir siyasal utku eseridir.” Lozan saltanat sevdalılarına, emperyalizme mandaya karşı Mücadelemizin zaferle taçlandırdığımızın belgesidir. Lozan, dünya üzerinde saygın bir ülke olarak yer almamızın teminatıdır. Lozan’ı hafife alan ,sübjektif ve maksatlı söylemlerin nesnesi haline getiren, hatta kinle yaklaşanlar İnönü’ye onun üzerinden Atatürk’e ,Cumhuriyetin kurucu kadrolarına ve değerlerine düşmanlık etmektir. Özgürlüğümüzün ve bağımsızlığımızın tapu senedi olan Lozan’a giden süreci  inşa eden ve antlaşmayı hayata geçiren başta Önderimiz Mustafa Kemal Atarürk ve 2. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız İsmet İnönü’ye milli mücadele kahramanlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz. Kurucu değerlerimiz ve kurucu kadrolarımızın hedef ve idalleri,geçmiş 100 yılda olduğu gibi önümüzdeki yüz yıllarda da vazgeçilmez yol göstericimiz olmaya devam edecektir. Biz, CHP olarak, Kanun Teklifimizi Meclis Başkanlığına sunduk .Lozan  Antlaşması’nın imzalandığı 24 Temmuz resmi bayram olarak kutlanmalıdır.” ifadelerini kullandı.

CHP Elazığ İl Başkanı Duran: Lozan Antlaşması Resmi Bayram Olarak Kutlanmalıdır