Hamburg’da; Filistin için ilk defa mitinge izin verildi

Hamburg'da yapılan barış temalı mitingde İsrail, Filistin ve Gazze’de öldürülen sivillere yönelik saldırıların durdurulması ve barış sağlanması istendi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamburg’da; Filistin için ilk defa mitinge izin verildi

Hamburg – BHA

Hamburg’da yapılan barış temalı mitingde İsrail, Filistin ve Gazze’de öldürülen sivillere yönelik saldırıların durdurulması ve barış sağlanması istendi. tüm dünyadan sesler yükselmeye başlarken Hamburg’da da izinli olarak ilk miting yapıldı. Hamburg İslam Cemaatleri Konseyi (SCHURA) tarafından organize edilen “Filistin halkı için Ortadoğu’da barış ve halklar için sesimizi barışçıl bir şekilde duyuralım” sloganıyla yapılan ve 1.500 kişi beklenen mitinge yaklaşık 1000 kişi katıldı. Hamburg polisine Aşağı Saksonya, Schleswig-Holstein, Bremen ve Mecklenburg-Vorpommern eyaletlerinden yaklaşık 300 polis memurunun yanı sıra federal polis de takviye edilerek mitingde 1500’den fazla polis görev yaptı.

Adenaurallee/Ecke Pulverteich caddesinin kesiştiği yerde yapılan mitingde, bazı katılımcılar yapılan anlaşmalara uymayarak sık sık “Allahu Ekber” ve “İsrail bombalıyor, Almanya hoş görüyor”, “Alman devlet aklı öldürüyor”, “Bebekleri öldürmeyi durdurun” gibi sloganların yazılı olduğu dövizler taşındı ve sloganlar atıldı.

Schura Başkanı Fatih Yıldız ve Yardımcısı Özlem Nas, mitinge bireysel olarak katılanların, dayatılan koşullara uymasını sağlamak için yaptıkları konuşmalar sloganlarla kesilmeye devam edince, 18:15’de başlayan miting 18:50’de sonlandırıldı. Polis sözcüsü de Almanca ve Arapça anons ederek, katılımcılara teker teker veya gruplar halinde olay yerinden ayrılmasını söyledi.

Mitingde; pankartların sergilenmesi, İsrail’in var olma hakkını ya da Hamas terörünü sorgulamayan belirli içeriklerle sınırlandırılırken, Filistin bayraklarının sınırlı sayıda taşınmasına izin verildi. Buna ek olarak, organizatörler sadece belirli ve önceden kararlaştırılmış, izin verilen sloganların atılmasını veya konuşmaların önceden belirlenmesini sağlarken, İsrail’in var olma hakkına saldıran ya da antisemitik sloganlar içeren ya da Hamas’la dayanışma çağrısı yapan ya da Hamas’ın terörist saldırılarını destekleyen katkılara izin verilmeyeceğini duyurdular. Mitingde; Hamas’ın yasaklı sembollerinin ya da bayraklarının ya da sembollerinin sergilenmesine de izin verilmezken, İsrail bayraklarının yakılması da yasaklandı. Marşlar ve sloganlar ancak polis onayından sonra sahneden okunmasına izin verildi. Ani gelişen gündem dışı koordine edilmemiş sloganlar ise organizatör tarafından engellenmesi şartı koşuldu. Getirilen koşullar, Yahudi yaşamına saygı gösterilmesini ve İsrail Devleti’nin var olma hakkının hiçbir zaman sorgulanmamasını içeriğini taşıyarak mitinge izin verildi.

Toplanma yasağı 29 Ekim’e uzatıldı

Mitingin sona ermesinin ardından, dağılma sırasında yaklaşık 400 kişi Steintorplatz’da toplanıp, sloganlar attı ve pankartlar açtı. Bu grup izinsiz toplanma olarak değerlendirilerek polis ekipleri tarafından yasaklandı ve polis tarafından dağılma emri çıkarıldı. Katılımcılar da buna uyarak miting alanından ayrıldılar ve izin alınarak yapılan ilk miting, olaysız bir şekilde sona ererken, polis tarafından yapılan açıklamada „Herhangi bir tutuklama veya gözaltı olmadı“ denildi. Bu arada 25 Ekim çarşamba günü sona eren gösteri yasağı, üçüncü defa değerlendirilerek 29 Ekim Pazar gününe kadar uzatıldı. SCHURA yönetiminin miting yapmasına izin verilmesinin; Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırısının hemen ardından Hamburg’daki Yahudi cemaatini ziyaret ederek dayanışma duygularını ifade etmesi, SCHURA’nın Hamas’ın terörü savunmasını kesin bir dille kınayarak İslami cemaatleri sağduyulu olmaya çağırmasının etkin olduğu belirtildi.

Hamburg’da; Filistin için ilk defa mitinge izin verildi