Araştırmacılar, sofralık ve şaraplık üzümün ortaya çıktığı tarihi buldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Araştırmacılar, sofralık ve şaraplık üzümün ortaya çıktığı tarihi bulduArasında Çinlilerin de olduğu 89 bilim insanı tarafından yürütülen ortak bir çalışma, farklı yabani üzüm ekotiplerinin evcilleştirilmesinin yaklaşık 11 bin yıl önce Batı Asya ve Kafkasya’da eş zamanlı olarak gerçekleştiğini ve sofralık ve şaraplık üzüm asmalarının ortaya çıktığını kanıtladı. Araştırmanın bulguları, Science dergisi tarafından kapak konusu olarak işlendi.
 
Makaleye göre, üzümler Batı Asya’daki erken çiftçilerle birlikte Avrupa’ya dağıldı, eski vahşi Batı ekotipleriyle iç içe girdi. Ardından geç Neolitik’te insan göçü yolları boyunca muskat ve benzersiz batı şaraplık üzüm atalarına doğru çeşitlendi. Evcilleştirme özelliklerinin analizleri ayrıca meyvenin lezzeti, hermafroditizm, misket aroması ve ten rengi için seçim konusunda yeni bilgiler ortaya koyuyor.
 
Yunnan Ziraat Üniversitesi’nden Prof. Dong Yang ve ekibi dünya çapında yaklaşık 5 bin üzüm genetik kaynağı topladı, genom analizini tamamlamak için üç yıl harcadı ve ekili asmaların referans genomunun haritasını çıkardı. Ekip, araştırma sonuçlarının fonksiyonel genom araştırmalarını ve üzüm ıslahını desteklediğini söyledi. (Birlik Haber Ajansı-BHA)

Araştırmacılar, sofralık ve şaraplık üzümün ortaya çıktığı tarihi buldu