Karacabey Yeniköy Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı Hız Kesmeden Devam Ediyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, su kayıplarını en aza indirme konusundaki başarısıyla Türkiye'nin öncüsü olmanın ötesine geçiyor. Aynı zamanda atıksu arıtma tesisleri konusundaki yatırımlarıyla da dikkat çeken Büyükşehir Belediyesi, Karacabey Boğazı'nın su kalitesini artırmayı hedefleyen Karacabey Yeniköy Atıksu Arıtma Tesisi'nin inşaatına Mart ayında başladı ve projeyi hızla sürdürüyor.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karacabey Yeniköy Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı Hız Kesmeden Devam Ediyor

BURSA – BHA

Sağlıklı bir kent, sağlıklı bir altyapı üzerine inşa edilir ilkesiyle altyapı yatırımlarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, atıksu arıtma konusundaki örnek projeleri hayata geçiriyor. İçme suyu kayıp-kaçak oranını yüzde 20’lere indirerek Türkiye’de lider konumda olan belediye, atık suların arıtımı ve geri kazanımı için arıtma tesislerinin sayısını artırıyor. Uzun süredir beklenen Yeniköy Atıksu Arıtma Tesisi’nin temelini atan Büyükşehir Belediyesi, Karacabey ilçesinde bulunan Boğaz, Bayramdere ve Kurşunlu yerleşimlerine hizmet verecek olan bu tesisi hızla inşa ediyor. Tesis günlük 4.400 metreküp kapasiteye sahip olacak ve AB standartlarında ileri biyolojik kentsel arıtma prosesini benimseyerek hizmet verecek. Arıtılan sular, ultraviyole dezenfeksiyon işleminden geçtikten sonra Marmara Denizi’ne derin deniz deşarjı ile bırakılacak. Bu sayede, bu yıl ilk kez Kurşunlu sahilinde mavi bayrağın dalgalanmaya başladığı Karacabey Boğazı’ndaki deniz suyu kalitesi daha da artacak.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, arıtma tesisi yatırımlarının ülke için büyük önem taşıdığını vurgulayarak, geçtiğimiz yıllarda ülkeyi saran müsilaj sorununun tekrar yaşanmaması ve denizlerin daha temiz hale getirilmesi amacıyla Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile işbirliği içinde çalıştıklarını belirtti. Aktaş, “Arıtma tesisimiz, Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak ileri biyolojik kentsel arıtma süreçleriyle donatılmıştır. Tesisimizde işlenen sular, ultraviyole dezenfeksiyon işleminden geçirildikten sonra Marmara Denizi’ne bırakılacaktır. Karacabey Longoz ormanları ve Marmara Denizi’nin korunması için elimizden gelen özeni göstermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Karacabey Yeniköy Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı Hız Kesmeden Devam Ediyor