“Sıcak Havalarda Beton Dökülmemeli”

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Aydın Şube Başkanı Erbil Gökhan Sözeri, yapılarda beton dökümünün sabah veya akşam saatlerinde olması gerektiğini belirterek, “İlimizde bir süredir mevsim normallerinin üzerinden seyreden hava sıcaklıklarına karşı beton dökümü sırasında gerekli tedbirlerin alınması hususunda tüm ilgililerin duyarlı olması ve gerekli tedbirleri alınması gerekmektedir.” dedi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Sıcak Havalarda Beton Dökülmemeli”

Sıcak havalarda beton dökülmesi için hava sıcaklığına bağlı olarak betonun üretimi, dökümü, bakımı, korunması ve kalıba yerleştirme süreçlerinin standartlara uygun olması gerektiği uyarısında bulunan İMO) Aydın Şube Başkanı Erbil Gökhan Sözeri, depreme dayanıklı yapıların önemine dikkat çekti.

“Sıcak Havalarda Daha Akışkan Beton Tercih Edilmesi Oldukça Önemlidir”

Aynı zamanda kendisi de İnşaat Mühendisi olan Başkan Sözeri, “Beton karışım hazırlanması ile birlikte ortama ısı veren bir kimyasal reaksiyon oluşur. Betonun kalıp içerisine yerleştirilmesi ile de reaksiyon devam eder. Bu nedenle beton dökümü yani betonun kalıba yerleştirilmesi sonrasında da kimyasal tepkime devam ettiğinden, sıcak havalarda beton içerisinde buharlaşarak kaybolan suyun betona ilave edilmesi(sulanması) gereklidir. Suyun ilave edilmemesi halinde beton dayanımı düşecektir. Bu nedenle beton dökümü sonrası ilk bir hafta betonun sulanması için gerekli tedbirlerin alınması çok önemlidir. Sıcak havalarda beton dökülmesi için hava sıcaklığına bağlı olarak betonun üretimi, dökümü, bakımı, korunması ve kalıba yerleştirme süreçleri TS EN 206+A2 standardı ve TS 1248 standartlarına göre yönetilmelidir. Beton dökümü için sabah veya akşam geç saatlerinin tercih edilmesi, beton dökümü öncesinde kalıp ve donatının sulanarak mutlaka sıcaklığın düşürülmesi, betonun üretimi sonrasında kesinlikle beton karışımı içine su ilave edilmemesi, sıcak havalarda daha akışkan beton karışım reçetelerinin tercih edilmesi oldukça önemlidir.” diye konuştu.

“Depreme Dayanıklı Yapının Önemli Bir Parçası Beton Üretimidir”

Özellikle Aydın il genelinde yaşanan sıcak havaları dikkat çeken Sözeri, “İlimizde bir süredir mevsim normallerinin üzerinden seyreden hava sıcaklıklarına karşı beton dökümü sırasında gerekli tedbirlerin alınması hususunda, beton üreticileri, denetim görevlileri, şantiye şefleri, ustalar, müteahhitler ve tüm diğer ilgililerin duyarlı olması ve gerekli tedbirleri alınması gerekmektedir. Depreme dayanıklı yapının önemli bir parçasının beton üretim ve kür koşulları olduğu asla unutulmamalıdır. Bu nedenle halkımızı korumak için sorumlu olan herkesi tedbir almaya davet ediyorum.” ifadelerini kullandı. 

“Sıcak Havalarda Beton Dökülmemeli”