Son bir haftada 42, yıl içinde toplam bin 682 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı'nın haftalık basın bilgilendirme toplantısında, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, son bir haftada 42, bu yıl toplamda bin 682 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.  

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son bir haftada 42, yıl içinde toplam bin 682 terörist etkisiz hale getirildi

Toplantı başlıklarından biri, Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesi’ne yapılan saldırıydı. Aktürk, hastanenin vurulmasını, çoğunluğunu çocuk ve kadınların oluşturduğu masum sivillerin hayatının kaybedildiği uluslararası hukukun ve insanlık değerlerinin hiçe sayılması olarak değerlendirdi. Ayrıca, saldırılarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek, İsrail ve Filistin arasındaki çatışmaların son bulması ve bölge barışının sağlanması gerektiğini vurguladı.

Terörle mücadele

Toplantıda terörle mücadele de ele alındı. 2015 yılından bu yana Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadelesinin kesintisiz devam ettiğine dikkat çekildi. Son bir haftada etkisiz hale getirilen 42 terörist ile birlikte, bu yıl içerisinde toplam bin 682 teröristin etkisiz hale getirildiği ifade edildi. Terörle mücadeledeki kararlılık ve azmi vurgulanarak, teröristlerin bu coğrafyadan temizlenene kadar mücadelenin süreceği belirtildi.

Suriye’de de devam eden terörle mücadele ve harekât alanlarında sağlanan güvenlik ve huzurun korunmasına yönelik çabalar hakkında bilgi verildi. 2023 yılı içerisinde yürütülen bin 272 teröristin etkisiz hale getirildiği vurgulandı.

Hudutlardaki güvenliğe yönelik olarak son bir haftada 633 kişinin yakalandığı ve bunlardan 11’inin terör örgütü üyesi olduğu belirtildi. Hudutları geçemeden engellenen kişi sayısının 176 bin 338 olduğu ifade edildi.

FETÖ ile mücadele konusunda da sürecin devam ettiği vurgulandı ve yeni bilgi ve verilere göre hareket edildiği belirtildi.

Uluslararası barışa TSK’nın katkıları

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin uluslararası alanda barışa katkı sağlamak için birçok coğrafyada faaliyet gösterdiğine dikkat çekildi. Kıbrıs, Azerbaycan, Balkanlar, Libya ve diğer bölgelerdeki çalışmalara vurgu yapılarak Türkiye’nin bölgesel ve küresel barışa katkıda bulunduğu ifade edildi.

Türkiye’nin NATO üyeliği faaliyetleri

Son olarak, Türkiye’nin NATO üyeliği ve savunma işbirliğine verdiği destek ile daimi deniz görev grubunun faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Türkiye’nin NATO içindeki rolü ve katkıları, Karadeniz’deki deniz mayınlarıyla mücadeledeki işbirliği ve diğer savunma konularındaki gelişmeler ele alındı.

 

Son bir haftada 42, yıl içinde toplam bin 682 terörist etkisiz hale getirildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir