Staj ve Çıraklık Mağdurları’nın çağrıları karşılık buluyor; Bakanlık devreye girdi

1987 yılında çıkarılan 3308 sayılı Kanun ile birlikte sigorta başlangıçları yapılmasına rağmen primleri yatırılmadığı gerekçe gösterilerek emeklilik hesaplamalarında bu sürecin sayılmaması nedeniyle EYT’den faydalanamayan Staj ve Çıraklık Mağdurları için çalışma başlatıldı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Staj ve Çıraklık Mağdurları’nın çağrıları karşılık buluyor; Bakanlık devreye girdi

Staj ve Çıraklık Mağdurları sözcülerinin son dönemde hız kazanan görüşme ve ziyaret trafiği konunun gündemde kalmasını sağlıyor. Son olarak Ankara’da TBMM ve Bakanlıklarda temaslarda bulunan heyetlerin girişimleri sonucu bakanlıkta yeni bir çalışma başlattığı öğrenildi.

ÇALIŞMA BAŞLADI

Staj ve çıraklık süresi olanlar için bir düzenleme gündeme geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, staj ve çıraklık sigortası mağdurlarının EYT kapsamına alınması için yaptığı düzenlemede sona geldi.

TORBA YASA MI?

Yaklaşık 250.000 kişiyi kapsayacak, ilk etapta ise 50 bin kişinin yararlanması beklenen çalışma ile staj ve çıraklık mağdurları düzenlemesinin torba yasa ile TBMM’ye sunulmasının planlandığı belirtildi. Bu ay içerisinde netleşmesi beklenen çalışmanın kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

Staj ve Çıraklık Mağdurları’nın çağrıları karşılık buluyor; Bakanlık devreye girdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Yorum

 1. Cumhuriyetimizin 100.yılında
  #3308MağduriyetiSonBulsun

  • 10 Ekim 2023, 19:56

   4 a tescil başlangıç tarihi 02/01/1992 fakat kabul etmiyor O zaman biz boşu boşuna sanayi,de harcanmışız

   Cevapla
 2. 8 Ekim 2023, 22:15

  3308 sayılı yasaya bağlı kandırılmışlığın son bulması için EML çırakları kısa kol primleri yatmamış olsa dahi çıkacak kanundan faydalanır olmalıdır. Aksi durum kesinlikle kabul edilemez

 3. 8 Ekim 2023, 22:22

  Bu yasa kesinlikle magduriyet kalmadan çıkmalı. E devlette bulunan ilk işe giriş tarihimiz ssk başlangıcı sayılmalıdır.uzun kol kısa kol sigorta adaletsizliktir.kısa kol sigortası yatmasa bile girişimiz emeklilige sayılmalıdir

 4. 9 Ekim 2023, 12:42

  30 Mart’ta emeklilik için başvuruda bulundum.6aydır emekli olmayı beklerken staj ile işe başlama tarihleri arasında doğum borçlanmasında bulundum.Üstelik altın alarak borçlandım.Ama öğrendim ki sigorta başlangıcı olduğu halde okul primimi ödememiş diye emekli olamıyorum.
  Bu nasıl bir saçmalık nasıl bir haksızlık.Bu kaçıncı mağduriyet siz ne yapmaya çalışıyorsunuz.
  Bir devlet her durumda vatanının yanında duran vatandaşına nasıl bu kadar haksızlık edebilir.Pes artık.Sadaka değil hakkımızı istiyoruz